Již třetím školním rokem se mezi brněnskými základními školami odehrává korfbalové zápolení v Školním korfbalovém poháru. Jeho třetí ročník vyvrcholil finálovým kolem ve čtvrtek 22.března v sportovní hale v Maloměřicích.
Změna lokace letošního finále způsobila menší potíže v logistice příjezdu škol, protože do Maloměřic momentálně nejezdí šaliny. Všechna družstva však nakonec dorazila a i když turnaj odstartoval s 15 minutovým zpožděním, vše se bez problémů stihlo bez zbytečného prodlužování. Na městském finále se představilo 12 družstev z 9 škol a ze 7 městských částí. Nejpočetnější zastoupení měla městská část Bystrc, ze které se kvalifikovaly dvě školy vždy se dvěma družstvy. Nováčkem v městském finále byla domácí ZŠ Hamry z Maloměřic. Celkem se podle soupisek týmů zúčastnilo městského finále 124 dětí.
Nejdřív se podíváme na výsledky v mladší kategorii Přípravek pro žáky druhých a třetích tříd ZŠ. Největším smolařem celého finálového kola bylo družstvo ze ZŠ Arménské. Tři zápasy prohrály děti z Bohunic nejtěsnějším rozdílem jediného koše a jeden další zápas jen o 2 koše. Vyšší porážku utrpěly již jen od Laštůvkové, která skončila těsně před nimi. Velmi vyrovnané zápasy tak odehrály s celou první trojkou turnaje a v případě většího štěstí, mohla Arménská bez problémů skončit na bedně. Nešťastný turnaj odehrála také ZŠ Laštůvkova, která obhajovala vítězství z loňského ročníku, a prvenství z obvodního kola jí favorizovalo také pro městské finále. Jediná výhra s Arménskou a další dvě prohry o jediný koš však nestačily na lepší než páté místo. O čtvrté a třetí místo svedly souboj ZŠ Otevřená a ZŠ Hamry. Obě školy v průběhu turnaje získaly po 2 výhry a 2 prohry. Jejich vzájemný souboj byl v programu až v úplně posledním kole. Po velkém boji však tento zápas skončil remízou 2:2. O medailích proto muselo rozhodnout celkové skóre. Žebětínští vyhráli své zápasy vždy o 1 koš, prohry však byly výraznější. Naopak děti z Maloměřic a Obřan měli vyšší výhry a s týmy z první dvojky prohrály vždy jedno-košovým rozdílem. Místo na bedně tak zaslouženě získala domácí ZŠ Hamry a pro ZŠ Otevřenou zůstalo jen čtvrté místo. O letošním mistrovi a vicemistrovi Školního poháru muselo nakonec taktéž rozhodnou celkové skóre. Jak ZŠ Bosonožská, tak i ZŠ Heyrovského kráčely turnajem bez klopýtnutí. Jen jejich vzájemný zápas skončil vzácnou remízou s nejmenším počtem košů za zápas na celém turnaji, a to 1:1. Děti ze Starého Lískovce se na finálový turnaj dostaly jako poslední kvalifikovaný tým, ale během finálového dne měli i víc štěstí, když až 3 ze svých zápasů urvaly výhrou o 1 koš. Bystrčtí byli před turnajem největším favoritem na turnaj, když z obvodního kola postoupili suverénně z prvního místa, navíc když druhé místo obsadilo jejich béčko. Nakonec zaznamenali na městském finále pozitivní skóre +11, zatímco Bosonožská skončila na „jen“ +8 koších. Vítězný pohár tak putuje do Bystrce na ZŠ Heyrovského, která vylepšila své druhé místo z roku 2016. Stříbrné medaile tedy putují do Starého Lískovce na ZŠ Bosonožskou, pro kterou je to nejlepší umístění v historii Školního poháru. Zápolení v kategorii přípravek ukázalo velkou vyrovnanost a napětí ve všech zápasech, z 15 odehraných zápasů až 7 skončilo rozdílem jediného koše a další 2 zápasy skončily remízou.
Starší kategorie Minižáků se hraje již tradiční korfbalovou variantou s 8 hráči a aplikací pravidla o bráněné střelbě, proto je možná o něco prestižnější než Přípravka. Na městském finále se nejmíň dařilo ZŠ Labské, která obhajovala loňské bronzové umístění. V turnaji získala jediný bod hned v prvním zápase proti staro-lískoveckým sousedům ze ZŠ Bosonožské. Na pátém místě se umístila ZŠ Jana Babáka, která dokázala porazit právě Labskou o jediný koš. V ostatních zápasech však nestačila na zkušenější soupeře a zůstala tak na jediné výhře z finálového turnaje. Týmy na čtvrtém a třetím místě získaly po pěti bodech i v této věkové kategorii. Mezi ZŠ Bosonožskou a ZŠ Heyrovského však rozhodl vzájemný zápas, který pro sebe získala škola ze Starého Lískovce jen díky výhře o jediný koš. Byl to však velmi pěkný zápas se spousty košů, co dokazuje i konečný výsledek 6:5, který odsunul bystrcký tým mimo medailové umístění. Tomu nestačila ani remíza z úvodního zápasu, ve kterém překvapil největšího favorita ze ZŠ Pastviny. Nakonec ne medaile dosáhl jiný tým z Bystrce. Tím bylo družstvo ze ZŠ Laštůvkove, které v posledním zápase soupeřilo s komínskou ZŠ Pastviny o vítězný pohár. Sice se turnaj nehrál systémem s finálovým zápasem na konec, ale rozpis zápasů svedl proti sobě dva největší favority na titul až v posledním kole. Laštůvkova přecházela turnajem bez zaváhání, každý zápas zvládla vítězně rozdílem tří košů. Naopak Pastviny na začátek klopýtly, když v prvním zápase zachraňovaly remízu proměněnou penaltou v posledních sekundách po tom, jako neproměnily další 3 penalty. Toto finále mělo být soubojem nejlepšího střelce turnaje Lukáš Holíka z Pastvin a Kateřiny Malinové z Laštůvkové, neslo se však v jednoznačném duchu. Komínští se zlepšovali od zápasu k zápasu a potvrdili to i na závěr turnaje. Ve svém týmu měli výhradně hráče a hráčky Korfbal klubu Brno, kteří potvrdili svoje kvality a s Laštůvkovou neměli slitování. Stříbrná příčka je však pro Laštůvkovu nejlepším umístěním mezi minižáky od vzniku soutěže, po bronzu z roku 2016 a čtvrtém místu z loňska. Pro příští rok tak mají jasný cíl. Komínská ZŠ Pastviny zopakovala výhru v Školním poháru z roku 2016 a již podruhé se raduje z brněnského školního titulu, o co se přičinil i přítomný trenér Vašek Ježek.
Nejlepšími střelci celého školního poháru se v přípravce stali Andrzej Wiacek ze ZŠ Heyrovského s 25 koši a Tereza Mráčková ze ZŠ Bosonožské se 17 koši. Mezi minižáky byla nejlepší střelkyní Kateřina Malinová ze ZŠ Laštůvkova s 10 koši a Lukáš Holík z Pastvin s 21 koši, oba též hráči Korfbal klubu Brno.
Kompletní výsledky městského finále i obou kategorií najdete zde.
Rozsáhlou fotogalerii z městského finále najdete zde.
Konečné pořadí Školního korfbalového poháru 2017/2018:
Kategorie Přípravka:
Kategorie Minižáci:
Za pomoc při přípravách městského finále děkujeme všem dobrovolníkům, rozhodčím a organizátorům, kteří se postarali o hladký průběh finálového turnaje a úspěšný vrchol školních korfbalových soutěží. Za organizační záštitu na brněnských školách děkujeme také AŠSK - Asociaci školních sportovních klubů a její okresní radě pro Brno-město.
Za finanční pomoc děkujeme všem subjektům, které podporují rozvoj korfbalu na školách, jmenovitě Český korfbalový svaz, Statutární město Brno, Jihomoravský kraj, městské části Brno-Bystrc a Brno-Starý Lískovec.