Historické okénko - První MS U19 v roce 2019 – Česká republika na 7. místě

Mezinárodní korfbalová federace IKF zavedla do své termínové listiny oficiálně Mistrovství světa a Evropy v kategorii U19 poprvé až v roce 2019, kdy rozhodla, že liché roky (2019, 2021, 2023, 2025, …) budou patřit Mistrovství světa U19 a roky sudé (2020, 2022, 2024, 2026, …) pak kontinentálním šampionátům. Do té doby se v Nizozemsku konaly pouze Světové poháry U19, které neměly oficiální status, ale byly hrány pod patronací IKF. Do plánovaného systému však zasáhla celosvětová pandemie, která nedovolila uspořádat turnaje v letech 2020 a 2021, a tak následoval v roce 2022 opět světový šampionát, stejně jako v roce 2023 a Mistrovství Evropy U19 tak letos zažije svou premiéru.

V roce 2019 se první Mistrovství světa U19 konalo v nizozemském Leeuwardenu, kde se představilo celkem 12 týmů. Česká republika v základní skupině podlehla Taiwanu 11:17 a Portugalsku 7:11, ale jasné vítězství nad Hong Kongem 24:7 jí zajistilo postup do čtvrtfinále. V něm byla soupeřem českých lvíčat silná Belgie, které naše reprezentace podlehla vysoko 10:23 a následně v semifinále skupiny o konečné 5. - 8. místo následovala další vysoká porážka 8:23 od Anglie, která se opírala o nejlepšího střelce celého turnaje Shane Bucklanda, který Čechům nadělil 6 košů a na turnaji jich celkem vstřelil 29. Na prvním světovém šampionátu devatenáctek na české reprezentační juniorské družstvo zbyl boj o konečné 7. místo, v němž bylo soupeřem Maďarsko. V zápase pevných obran a mnoha útočných neúspěchů vedlo po šesti minutách Maďarsko 2:1, ale Češi do poločasu dokázali vývoj otočit a poločasová přestávka proběhla za stavu 4:2 ve prospěch českého družstva, které vstoupilo výborně do druhé půle, když po koších Jana Toufara, Martina Jiřičky a Venduly Vernarské získalo čtyřkošový náskok 7:3, který dokázalo udržet až do konce zápasu a vybojovalo tak 7. místo na prvním světovém šampionátu v této kategorii.

Zajímavostí je, že nejlepší českou střelkyní na turnaji byla se 14 koši Sára Sahatciu, která se na letošním evropském šampionátu představí v roli asistentky trenéra Konečného. Výraznou stopu na tomto prvním MS U19 zanechala i česká rozhodcovská škola, když vypjatý finálový zápas rozhodoval jako hlavní rozhodčí Lukáš Pazourek, který ve finále nařídil celkem 11 penalt a udělil 5 žlutých karet a přihlížel nizozemskému vítězství 19:18 nad odvěkým rivalem z Belgie.