V zápase o 5. místo mezi ČR a Portugalskem rozhodlo až prodloužení

Úterý 21. 7. 2009 byl poslední hrací den korfbalového turnaje na Světových hrách. Týmy bojovaly o konečné umístění a Česká republika se utkala s Portugalskem v souboji o 5. místo.

Portugalsko – Česká Republika 18:19 GG (10:8)
Do zápasu nastupoval český tým proti Portugalcům, kteří hráli prakticky ve stejné sestavě jako na MS 2007 v Brně. A byli to právě Portugalci, kteří skórovali jako první. Trefili se ze střední vzdálenosti a ujali se vedení. Ihned z dalšího útoku se ale na dvojtakt uvolnil Roma Věžník a skóre vyrovnal. Ve třetí minutě šli do vedení i češi, když David Schwarz po odskoku z doskoku zvýšil nejdříve na 2:1 a poté z penalty i na 3:1.Portugalci se ale nevzdávali a dotahovali. Ve 13. minutě po chybě obrany vyrovnali na 4:4 a během dvou následujících minut si vytvořili dvoubodové vedení. Trenérovi Radkovi Honzíčkovi nezbývalo nic jiného než si vybrat první oddechový čas. Oddechový čas se jistě vyplatil, protože poté si češi vybojovali dvě penalty, které proměnil David Schwarz a opět srovnal skóre. Pak se však Čechům přestalo dařit a trenér raději poslal na hřiště Jakuba Bláhu místo Matěje Kubíčka. Jakub ihned poté co přišel na hřiště vstřelil koš a Češi opět vedli. Portugalci ale opět vyrovnali a začala se trefovat i Ines Biocas. Do konce poločasu i díky ní Portugalci opět vybudovali dvoubodové vedení.
Poločasový stav 10:8 pro Portugalsko hodnotil Radek Honzíček: „Začali jsme dobře a hráli jsme to co jsme chtěli, tedy v obraně nenechat rychlé Portugalce utíkat na donášky a sbírat na doskoku jejich první střely a v útoku hrát rozvážně a střílet z připravených pozic. V 15. minutě ale přišel opět blok a náš útok se stal stereotypní. Proto přišel na hřiště Jakub Bláha, aby zvednul tým svou dobrou střelbou.“
Druhý poločas začal přesnou střelou Jiřího Ježka a Češi se tak přiblížili k Portugalcům na rozdíl jediného koše. Portugalci však opět skórovali a drželi si své vedení. Češi však nadále dotahovali a nenechali Portugalce bodově výrazně odskočit. Proto si ve 40. minutě i Portugalský trenér vybral oddechový čas. Po jeho skončení Portugalci vstřelili dva rychlé koše a stav byl 14:11. Češi si ale opět dokázali vybojovat dvě penalty, proměnit je a přiblížit se na rozdíl jediného koše. Portugalci však svůj náskok nechtěli pustit a začali se trefovat z velké vzdálenosti. V 50. minutě byl stav 18:15 a všichni fanoušci byli právem nervózní. Když v 53. minutě Roman Věžník nedal penaltu, začali se naděje na 5. místo rozplývat. Největší boj však měl ještě přijít. V 53. minutě Roman svou chybu napravil. Trefil se ze střední vzdálenosti a stáhl na 18:16. V 53. minutě přišel na útočnou polovinu Martin Šnévajs místo Davida Schwarze. Nervózní atmosféra dolehla na oba týmy a tak dlouho nikdo nedal koš. Až v 58. minutě se z dálky trefil Jiří Ježek z dálky a skóre bylo 18:17. Česká obrana nedovolila Portugalcům mnoho šancí a v útoku zapojil své rychlé nohy Martin Šnévajs. 54 vteřin před koncem zápasu se rozeběhl a vybojoval penaltu, kterou Jiří Ježek následně proměnil. Protugalci si vybrali svůj druhý ddechový čas, ale ten jim příliš nepomohl. Díky excelentně sehrané poslední minutě český tým udržel vyrovnaný stav 18:18 a utkání se muselo prodlužovat.
Před prodloužením Radek Honzíček komentoval český výkon: „Oproti ostatním zápasům jsme dnes celou dobu prohrávali, ale věřili jsme si. Vystřídání Martina Šnévajse nám vyšlo výborně. Hráči na konci druhé poloviny přesně poslechli instrukce a to nás dovedlo do prodloužení. Teď jde hlavně o to kdo se trefí a rozhodne tak zápas. Sice jsme v nevýhodě, že Portugalci začínají a naši menší hráči jsou v obraně. Psychika, ale v tento moment hraje pro nás.“

V prodloužení začali Portugalci. Míč na útočné polovině drželi asi tři čtvrtě minuty, ale vstřelit koš nedokázali. Míč Češi doskočili a vyvezli na útočnou polovinu. Tam hráli češi podobně jako včera. Snažili se připravit si solidní střeleckou pozici a skórovat. Jakub Bláha, který se za zápas trefil jen jednou po tom co přišel na hřiště vyslal z osmi metrů míč ke koši a ten jím propadl. Povedenou střelou tak vybojoval v prodloužení 5. místo pro Českou republiku.

Portugalsko: Sestava, koše (střídání):
Silva, Fernandez 3, Antunes 2 (31. Faria), Faria 1 (40. Ferreira), Marques 1, Biocas 6, Teixeira, Costa 5

Česká republika: Sestava, koše (střídání):
Schwarz 5 (56. Šnévajs), Ježek 7, Zábojová, Bouman, Jindrová, Kubíček (26. Bláha 2), Škrobová 1, Věžník 4